Alternativy sladkostí
- Aneta Dupont
- 4. 6. 2019
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 17. 3. 2020
ČERNÝ ČESNEK
Říkáme mu "karamelky", protože je tmavý, sladký, rozplývá se na jazyku a je mooooc zdravý :-). Silný antioxidant, působí antivirově, chrání játra, podporuje imunitu a prý je i protirakovinný. A hlavně, děti ho zbožňují! Tedy aspoň ty moje, ale doporučuji vyzkoušet. Já objednávám na garlio.cz. Mají česnek v bio kvalitě, větší balení ve skle a nemusíte koupit za tři ticíce pro dopravu zdarma ;-). Klukům dávám pár stroužků denně jako pochoutku, především v zimním období.
ČEKANKOVÝ SIRUP
Používám jako alternativní slazení třeba palačinek nebo při pečení. Chutná po medu, stejně i sladí, ale obsahuje pouze 5% cukru a 71% vlákniny. Kupuji v DM.
DOMÁCÍ RAW ČOKOLÁDA
Výborná a velice snadná na přípravu - jinak bych ji nedělala ;-). Potřebujete tři základní ingerdience: kakaové máslo (k dostání na váhu v Country Life nebo na e-shopu Čokoládovny Troubelice), nepražené bio kakao (nepražené a v bio kvalitě pro zachování všech super látek v kakau obsažených), něco na slazení (můžete použít třeba čekankový sirup, nebo jiný sirup: javorový, datlový, můžete je klidně smíchat třeba i s trochou třtinového cukru. Jen nedoporučuji kokosový cukr, protože se v čokoládě nerozpustí a slazení pak neni homogenní. Leda, že byste směs při nalévání do formiček pořád míchali, aby cukr nezůstával na dně.
Základní poměr surovin je 90g másla, 60g kakaa, 60g cukru. Můžete osladit míň a pak kdyžtak přidat do rozpuštěné směsi. Pokud byste použili holandské kakao, to je mnohem výraznější, dejte polovinu a kdyžtak přidáte. Já používám kakao od Bionebio. Je i cenově dost výhodné.
Postup: vše necháme rozpustit ve vodní lázni, přitom by teplota neměla přesáhnout 42°C, aby se zachovala raw kvalita a neznehodnotilo se kakao. Pokud si teplotou nejste jisti, můžete rozpustit máslo s cukrem, nechat trochu vychladnout a nakonec vmíchat kakao. Tekutou čokoládu ochutnáme, doladíme a nalíváme do formiček. Prodávají se formičky různých tvarů přímo na čokoládu (pralinky, autíčka, kytičky, srdíčka, čísla, vánoční motivy, no asi se dá najít cokoliv), nebo můžete použít třeba silikonové formičky na led.
Vyplněné formičky přesuneme opatně do lednice, kde asi za půl hodiny ztuhnou a je hotovo :-) Do tekuté čokolády můžete přidat dalsí přísady podle vaší fantazie: sůl, skořici, alfa alfa, proteinový prášek, konopná semínka, kousky rozinek či jiného sušeného ovoce nebo ořechů... cokoliv :-) Dobu spotřeby neznám - většinou je čokoláda do druhého dne pryč. No ale v lednici by měla vydržet dlouho.
MED SE SKOŘCÍ
Výborná medová varianta pro malé medvíky, co rádi mlsají med po lžičkách. Pokud máte odzkoušenou alergii na med i na skořici, můžete obojí smíchat. Moji kluci často chtějí k snídani samotný med, tak jim dám do espressa hrníčku lžičku medu s trochou cejlonské skořice a cítím se méně nezodpovědně, že jim dávám k snídani cukr :-D.
Skořice má plno cenných vlastností a med její účinky ještě umocní. Skořice podporuje funkci mozku, ničí viry, bakterie a plísně, ulevuje při nachazení a celkově podporuje imunitu, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí bolesti žaludku, je zdrojem vápníku a minerálů jako mangan, reguluje funkci tlustého střeva a tím působí proti plynatosti, průjmu, zácpě a snižuje hladinu cholesterolu. Tím zas působí na srdce a cévy. Prý dokáže i ředit krev (prevence trombózy), vyléčit artritidu nebo infekci močových cest.
Kupujte skořici pravou cejlonskou. Ne její čínskou variantu "Cassia". Se skořicí to ale nepřehánějte. Neměly by se konzumovat víc jak 3 gramy za den, což je necelá čajová lžička. U dětí začínejte s minimálním množstvím a můžete postupně přidávat. Moje děti takto občas jedí med asi od druhého roku, i když se skořicí ve stravě určitě potkaly již dříve.
SUŠENÉ OVOCE
Nesířené a v bio kvalitě, bez přídavku cukru je skvělá alternativa, když nás honí mlsná. Doma mívám datle (nejlépe velké medové), fíky (ty z DM máme nejradši), rozinky, brusinky slazené jablečnou šťávou, moruše a banány slazené medem, někomu chutná i kustovnice čínská. K tomu oříšky, co se nemusí namáčet, jako kešu nebo para. Nebo jiné dopředu namočené. Na cesty si beru různé raw tyčinky. Ty nejkvalitnější jsou asi Lifebar a můžete je koupit i bez obalu v Bezobalu :-)
DALŠÍ"KVALITNÍ" hotové SLADKOSTI
Uchvátily mě hořické trubičky Amálka z DM. Jsou bez cukru a dětem moc chutnají. V prodejně Bezobalu jsem objevila BIO lentilky. Sice s cukrem, ale z kvalitních surovin bez umělých barviv. Mohu doporučit, pokud hledáte alternativu konvenčních sladkostí. V Bezobalu můžete koupit i sušenky Zemanka a čokoládu na váhu.
コメント